|
My parents run the ski school at a local ski resort. Some friends of their's purchased it the year before.
Under previous ownership, the cost to Ski for 8 hours, rent equipment and take a lesson was over $100. Under new ownership that price is now $45. With hardly any snow this year, they have already had more people out skiing than the last owner's had in their final year at year's end.
Price things reasonably, and people will buy it...this has been proven. Do otherwise, and in the case of digital media, it's going to get out and it's going to be cracked...also proven.
__________________

Spend you some brain.
Email Me
|