GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum

GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum (https://gfy.com/index.php)
-   Fucking Around & Business Discussion (https://gfy.com/forumdisplay.php?f=26)
-   -   3.90 for a gallon of milk (https://gfy.com/showthread.php?t=759223)

pornguy 08-10-2007 08:45 AM

3.90 for a gallon of milk
 
Man I remember as a kid when my dad would hand me and my brothers 5$ send us to the end of the street to the stop and rob. we would get 2 gallons of milk, the Sunday newspaper a loaf of bread and a pack of cigarettes for him. And still have change left.

jonesonyou 08-10-2007 08:46 AM

Soy milk is about that much. I dont drink that dairy shit. It will kill you.

pornguy 08-10-2007 08:49 AM

Quote:

Originally Posted by jonesonyou (Post 12907548)
Soy milk is about that much. I dont drink that dairy shit. It will kill you.

Everything now days will kill you.

I enjoy the regular Dairy stuff. I tried the soy once and almost puked.

ADL Josh 08-10-2007 08:56 AM

got up to over $4 a gallon for a bit here

RawAlex 08-10-2007 09:03 AM

Juicy likes pie.

cranki 08-10-2007 09:07 AM

Quote:

Originally Posted by jonesonyou (Post 12907548)
Soy milk is about that much. I dont drink that dairy shit. It will kill you.

how?

prices are rising here, too... :Oh crap

pornguy 08-10-2007 09:08 AM

From what I understand it is some place near 5$ in Miami.

CaptainHowdy 08-10-2007 09:08 AM

Geez :Oh crap...

royaljelly2 08-10-2007 09:12 AM

yep and like 30 years from now people will be saying that about $20! LOL
Inflation man....it's all relative.

SykkBoy 08-10-2007 09:12 AM

Almost cheaper to just buy a cow and stick it in your backyard...

DateDoc 08-10-2007 09:14 AM

Half Gallon of organic milk here is $3.50 on sale! Normally $3.99 so that would be almost $8/gallon. Maybe that is why you never see it in a gallon jug!

eroswebmaster 08-10-2007 09:17 AM

I get my milk at wal-mart here in Vegas...like $2.49 a gallon.

ADL Colin 08-10-2007 09:20 AM

Know what's weird? The government controls wholesale milk prices.

seeric 08-10-2007 09:21 AM

they're learning from the gas people.

Tom_PM 08-10-2007 09:23 AM

Generally it's $1.99 here everyday low price at the local grocery. Senator Clinton came in a couple of years ago and worked out some deal with local dairy owners to keep local prices low.

pornguy 08-10-2007 09:25 AM

Here it is about 3.60 from Costco or Sams. Wally mart is about 3.80

In San Diego I can get 2 gallons for 4.80

Martin3 08-10-2007 09:27 AM

Quote:

Originally Posted by BusterPorn (Post 12907682)
Half Gallon of organic milk here is $3.50 on sale! Normally $3.99 so that would be almost $8/gallon. Maybe that is why you never see it in a gallon jug!

$5.99 for a gallon of organic here. $3-4 for regular depending on the brand.

geeknik 08-10-2007 09:28 AM

I paid $4.75 for a gallon of Vitamin D Whole Milk earlier this week. It's only going to get worse as more and more farmers corn goes to Ethanol rather then feeding cows.

docputer 08-10-2007 09:29 AM

I went to the store a couple days ago, and the supermarket had signs up explaining the reason for the big jump in milk prices. Last week $3.00 This week. $3.79

Tom_PM 08-10-2007 09:30 AM

Wow, what was their explanation?

Peaches 08-10-2007 09:31 AM

It's almost $5 a gallon here. I never paid any attention until I went in one day and just bought a gallon of milk and nothing else. I love milk though so I'll pay :)

4Pics 08-10-2007 09:32 AM

It's a lot cheaper to buy 2 gallons

MikeVega 08-10-2007 09:36 AM

Tell me about it. My 2 kids go through about 2 gallons every day and a half. I'm always out getting milk.

TubeTitans_SusieQ 08-10-2007 09:37 AM

I remember that too, sucks prices of milk have gone up, but so has everything else.

hjnet 08-10-2007 09:54 AM

Food is too cheap anyway these days, I spend more money for my car each month than I spend for food. I wouldn't have a problem with spending 2-3 times more for food if the quality would go up too. These days we're only eating industrial shit each day cause the price is more important for us than quality :Oh crap

Big_Red 08-10-2007 10:08 AM

just wait till they start trading milk in euros. then we are really fucked. :(

Ross 08-10-2007 10:10 AM

I was in Florida in June/July and we shopped at Wal Mart as we had a Villa and Milk was like $2 per gallon at most. Where the hell do you shop?

woj 08-10-2007 10:57 AM

it's around $3 here, but they have it on sale just about every week for $2.29 I think....

Holly 08-10-2007 11:12 AM

Don't go to Hawaii. A jar of peanut butter is $13. I'm not sure if they're even able to get milk flown in, anymore.

GatorB 08-10-2007 11:16 AM

Only $3.90 it's already over 4 here and I read where they expect it to get over $5 a gallon. OJ is just as bad. Over $6 a gallon. But hey we'll save 15 cents gallon on gas with all that ethonol. Idiots.

D 08-10-2007 11:25 AM

According to a 2005 USDA Survey, 2007 is supposed to be the year that milk prices spike a bit, and then, we're supposed to see an increase that's lower than the rate of inflation after 2007, for several years.

http://www.ers.usda.gov/Briefing/Bas...resent2006.htm

Guess we can chill and see if that holds water.

baddog 08-10-2007 11:35 AM

Quote:

Originally Posted by A1R3K (Post 12907744)
they're learning from the gas people.

Wrong. The gas people have learned from them.

In 1969-70 I worked for Alta-Dena Dairy. Back then a half gallon of milk was $.50. I could get gas for about $.40/gal.

Milk has always been more expensive than gasoline. The exception is if I go to Ralph's and buy two gallons of milk, then with the bulk discount and my Club Card it is about the same price.

All things considered (COLA, OPEC, wars). gasoline is still a pretty good value.

Unfortunately, my cappuccino machine does not have a setting for steaming gas to top my lattes.

baddog 08-10-2007 11:40 AM

Quote:

Originally Posted by ADL Colin (Post 12907734)
Know what's weird? The government controls wholesale milk prices.

Believe it or not . . . that is what "the people" wanted.

GatorB 08-10-2007 11:43 AM

Quote:

Originally Posted by D (Post 12908710)
According to a 2005 USDA Survey, 2007 is supposed to be the year that milk prices spike a bit, and then, we're supposed to see an increase that's lower than the rate of inflation after 2007, for several years.

http://www.ers.usda.gov/Briefing/Bas...resent2006.htm

Guess we can chill and see if that holds water.

In the end prices are still up. They need to fall back. The problem is all this corn being grown for ethonol. Less is being used for feed so feed is more expensive so farmers pass that on to us. Fuck ethonol.

MaDalton 08-10-2007 11:59 AM

Quote:

Originally Posted by baddog (Post 12908778)
Wrong. The gas people have learned from them.

In 1969-70 I worked for Alta-Dena Dairy. Back then a half gallon of milk was $.50. I could get gas for about $.40/gal.

Milk has always been more expensive than gasoline. The exception is if I go to Ralph's and buy two gallons of milk, then with the bulk discount and my Club Card it is about the same price.

All things considered (COLA, OPEC, wars). gasoline is still a pretty good value.

Unfortunately, my cappuccino machine does not have a setting for steaming gas to top my lattes.


seriously - isn't it a bit weird that gas is cheaper than milk? also regarding the fact that milk is more or less just put into a bottle while we have to do a lot of magic tricks to get the oil transformed into gas and have that delievered to gas stations and all that stuff?

and although oil will end some day while we will probably still have cows?

doesn't that make anyone think about a better handling of resources?

baddog 08-10-2007 12:11 PM

Quote:

Originally Posted by MaDalton (Post 12908922)
doesn't that make anyone think about a better handling of resources?

Are cows a resource?

D 08-10-2007 12:22 PM

Quote:

Originally Posted by MaDalton (Post 12908922)
seriously - isn't it a bit weird that gas is cheaper than milk? also regarding the fact that milk is more or less just put into a bottle while we have to do a lot of magic tricks to get the oil transformed into gas and have that delievered to gas stations and all that stuff?

and although oil will end some day while we will probably still have cows?

doesn't that make anyone think about a better handling of resources?

I've often thought about that myself, but the way I reason it is that once you get past the cost of machinery and labor... the rate of extraction of an oil rig is a lot greater than the rate of extraction of your typical head of milking cattle. I figure it along the same lines of logic, though not as extreme, that explains why saffron is so expensive.

With the cost of cattle, you're factoring in many costs: feed, labor, machinery, electricity, water, packaging, homogenization, etc...

With oil, there's also significant costs: surveying, lots of labor, lots of machinery, electricity, processing, etc... but as you're basically digging into an underground "lake" of your product, and sucking it dry... performing each of these processing steps in a "bulk" sense, there's a lot more of it to divvy up your cost into.

I'm sure if there were underground lakes of milk, and we didn't have to stimulate a bovine's nipples to get every drop of the stuff, it'd be a lot cheaper.

So, yeah, without looking at the product, I'd hazard that there are a lot more costs associated with oil, but the rate of extraction's so much greater that the sheer volume of product compensates.

But then, these are just my own thoughts... I could very well be wrong.

[ScreaM] 08-10-2007 12:34 PM

Quote:

Originally Posted by baddog (Post 12909006)
Are cows a resource?

of course dude.

Bro Media - BANNED FOR LIFE 08-10-2007 12:35 PM

$1.50 gallon here, woop woop!

MaDalton 08-10-2007 12:48 PM

Quote:

Originally Posted by D (Post 12909081)
I've often thought about that myself, but the way I reason it is that once you get past the cost of machinery and labor... the rate of extraction of an oil rig is a lot greater than the rate of extraction of your typical head of milking cattle. I figure it along the same lines of logic, though not as extreme, that explains why saffron is so expensive.

With the cost of cattle, you're factoring in many costs: feed, labor, machinery, electricity, water, packaging, homogenization, etc...

With oil, there's also significant costs: surveying, lots of labor, lots of machinery, electricity, processing, etc... but as you're basically digging into an underground "lake" of your product, and sucking it dry... performing each of these processing steps in a "bulk" sense, there's a lot more of it to divvy up your cost into.

I'm sure if there were underground lakes of milk, and we didn't have to stimulate a bovine's nipples to get every drop of the stuff, it'd be a lot cheaper.

So, yeah, without looking at the product, I'd hazard that there are a lot more costs associated with oil, but the rate of extraction's so much greater that the sheer volume of product compensates.

But then, these are just my own thoughts... I could very well be wrong.


i'm really not an expert - i just know in germany there was a huge discussion recently cause they raised the retail prices for dairy products by about 30-40%. and what i remember from that was that farmers get paid about $1,72 per gallon milk. from that they have to pay all their cost and make a living. but: they are not allowed to produce as much milk as they want - there's a limitation by the EU per farmer. but they can buy the rights to produce more from those farmers that do not produce at all - so called "sofa farmers". weird system...

but besides the actual market prices for gas and milk my logic tells me that it should be cheaper to feed your child than driving around in your car. but i know with this weird socialist logic i won't go far with certain members here..


right, baddog? :winkwink:


btw: milk in czech republic is about $3 per gallon, gas is $6

Peaches 08-10-2007 02:57 PM

Quote:

Originally Posted by D (Post 12909081)
I'm sure if there were underground lakes of milk, and we didn't have to stimulate a bovine's nipples to get every drop of the stuff, it'd be a lot cheaper.

Priced bottled water lately? :winkwink:

I probably drink 2-3 gallons of skim a week - and I get the "good stuff", not the store brand. Say what you will but I swear it tastes different.

GreyWolf 08-10-2007 03:10 PM

Quote:

Originally Posted by Peaches (Post 12909920)
Priced bottled water lately? :winkwink:

Water is the oil of the future :winkwink:

Serious - there is a growing shortage of that "resource".

ManOfBusiness 08-10-2007 04:21 PM

getting expensive alright

fallenmuffin 08-10-2007 04:46 PM

It's 4.14$ here

pornvue 08-10-2007 04:58 PM

times changed...nothing is cheap now

emichele20 08-10-2007 08:05 PM

Switch to organic whole milk. It lasts almost a month like soy but tastes like regular milk. A half gallon runs to about $2.50 to $3.00 depending on the brand. I brought some today and it doesn't expire until Sept 16.

Spunky 08-10-2007 08:06 PM

Quote:

Originally Posted by jonesonyou (Post 12907548)
Soy milk is about that much. I dont drink that dairy shit. It will kill you.

Soy is fucking putrid..I drink skim milk


All times are GMT -7. The time now is 04:43 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc123