View Single Post
Old 11-04-2014, 05:42 PM  
Robbie
Leaner, Meaner, Faster
 
Robbie's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Aug 2002
Location: Vegas
Posts: 20,959
Quote:
Originally Posted by L-Pink View Post
Kroger supermarket ... 1 pound of hamburger $3.00, a pack of 8 buns $1.00. Why would someone with money problems eat out?
I'm saying that when I was a kid...it was a big treat to get to go to McDonalds.
We ate at home every night.

But once every couple of weeks or so we might all get to go to McDonalds (as a family). My parents and 3 of us kids. It was an inexpensive and kinda fun thing to do in a small town when you are a kid.

Not so sure that it's so easy to do these days for those kinds of people because it's not a cheap night out anymore. So it gets done less (if at all) in that situation.

These days...I go to Inn & Out. Not only do they taste better. But it's a lot cheaper to go there too.

And if you go to Arbys? You might as well NOT go there and just go ahead and hit up a regular restaurant. It'll cost you about the same and the food will be better. Arbys is so damn expensive it's not even funny.

And to think, a few years ago they were super cheap. They'd even run those promotions where you could get 5 roast beef sandwiches for $5.
I used to grab a sack of 5 of them and bring them to the office for everybody.
__________________
-Robbie
ClaudiaMarie.Com
Robbie is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote